Polskie Towarzystwo
Szekspirowskie

Polskie Towarzystwo Szekspirowskie zostało powołane w Gdańsku w listopadzie 1992 roku, przez uczestników konferencji „Od Shakespeare’a do Szekspira”.

Zjazd założycielski PTS miał miejsce w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta w dniach 27-28 listopada 1992 roku, a organizatorem konferencji była Fundacja Theatrum Gedanense. Od początku działalności PTS ma swoją siedzibę w Gdańsku – najpierw na Uniwersytecie Gdańskim, następnie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Towarzystwo popularyzuje wiedzę o dramacie i teatrze szekspirowskim, skupia ludzi, którzy zajmują się sztuką teatru, prowadzą naukowe badania teatru i dramatu oraz zajmują się filmowaniem, edytorstwem, dydaktyką, dokumentacją teatralną, krytyką i popularyzacją wiedzy o Szekspirze i jego twórczości. Polskie Towarzystwo Szekspirowskie organizuje odczyty poświęcone twórczości Szekspira, konferencje naukowe, publikuje teksty zawierające refleksję nad dramatami i poezją Szekspira (np. Czytanie Szekspira, 2005; Shakespeare po polsku, 2016; Reminiscencje teatralne, 2020, 2022, 2023), aktywnie bierze udział w Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim, w programach edukacyjnych i naukowych. Współpracuje z Fundacją Theatrum Gedanense. Skupia osoby, które pasjonują się Szekspirem bez względu na ich zawodowe afiliacje czy wiek.

Członkami PTS byli i są przede wszystkim pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego mi.in. prof. Olga Kubińska, prof. Jerzy Limon, prof. Zbigniew Majchrowski, dr Joanna Puzyna–Chojka, prof. Jean Ward, prof. Kwiryna Ziemba. Wieloletnim prezesem PTS była prof. dr hab. Marta Gibińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, następnie prof. dr hab. Ewa Nawrocka z UG. Obecnie jest to prof. UAM, dr hab. Jacek Fabiszak.

www.towarzystwoszekspirowskie.pl

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.