Festiwal Szekspirowski
w Gdańsku

Organizowany nieprzerwanie od 1997 roku Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie, jedynym tego typu w Polsce i szeroko rozpoznawalnym w świecie.

Jego historia sięga 1993 roku, kiedy to Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, przekształcone w Festiwal z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska.

Obecnie Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest wspólnie przez Fundację oraz Gdański Teatr Szekspirowski i ma na swoim koncie występy blisko 200 różnych zespołów teatralnych z ponad 30 krajów – m.in. realizacje takich twórców, jak: Peter Brook, Luk Perceval, Eimuntas Nekrosius, Oskaras Korsunovas i wielu innych. Jest on międzynarodową platformą wymiany i dyskusji środowisk skupionych wokół teatru. Spotkaniem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków z całego świata.

Celem Festiwalu Szekspirowski w Gdańsku jest prezentacja i popularyzacja dorobku wielkiego brytyjskiego dramaturga. Bogactwo portretów psychologicznych, ludzkich postaw, mechanizmów społecznych i historycznych prezentowanych w sztukach Williama Szekspira daje niezwykłą możliwość opowiadania o współczesnym świecie. Prezentowane są przedstawienia dające wyraz różnorodności w podejściu inscenizacyjnym. Przedstawienia są wystawiane w odmiennych stylach, estetykach i językach.

Na Festiwalu prezentowane są również najnowsze realizacje teatralne, które powstały w naszym kraju, wyłonione w Konkursie na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira i dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira w Polsce (Konkursie o Złotego Yoricka). Istotnym elementem Festiwalu jest rozwijany od 2010 roku nurt SzekspirOFF, który otwiera scenę dla niezależnych artystów. Od 2020 roku Festiwal wspiera również produkcyjnie najciekawszych twórców teatru niezależnego.

Istotnym aspektem Festiwalu jest jego wymiar edukacyjny. Składają się na niego warsztaty z twórcami zapraszanymi na Festiwal, spotkania po spektaklach z ich twórcami, wystawy, koncerty, próby otwarte.

Jest to również wydarzenie w istotny sposób promujące Gdańsk i Trójmiasto na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest między innymi zainicjowana w 2006 roku Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, która ma swoją siedzibę w Gdańsku. W 2017 roku Festiwal Szekspirowski w Gdańsku został uznany za jeden z najciekawszych w Europie i odebrał w Brukseli nagrodę EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) przyznawaną przez European Festivals Association i Parlament Europejski. W 2021 roku Festiwal Szekspirowski w Gdańsku wstąpił do grona członków European Festivals Association, najważniejszej organizacji zrzeszającej uznane festiwale w Europie.

www.festiwalszekspirowski.pl

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.