Fundacja
Theatrum Gedanense

Fundacja Theatrum Gedanense powstała w 1991 roku, a jej głównym celem była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonował przez blisko dwa stulecia.

Budynek ten stanowił istotne świadectwo kultury artystycznej i umysłowej miasta w okresie jego największego rozkwitu. Gdańska Szkoła Fechtunku, jak wskazują na to dowody, jest jedynym znanym przykładem teatru elżbietańskiego, funkcjonującego na kontynencie europejskim.

W 2008 roku z inicjatywy Fundacji, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska powołano nową instytucję kultury – Gdański Teatr Szekspirowski, który wspólnie z Fundacją realizuje i poszerza jej dotychczasowe działania. Uroczyste otwarcie siedziby GTS odbyło się jesienią 2014 roku.

Patronem Fundacji jest JKW Książę Walii (obecny Król Karol III), honorowymi patronami byli Andrzej Wajda i Sir Peter Hall, a honorowymi członkami Stanisław Barańczak i Günter Grass. W Wielkiej Brytanii oraz w USA działają Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense.

Działalność Fundacji obejmuje organizację imprez artystycznych i edukacyjnych. Jedną z najważniejszych jest, obecnie współorganizowany z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, którego historia sięga 1993 roku. Jest to jedna z największych imprez tego typu w Europie i jedyna w Polsce.

Fundacja współpracuje z organizacjami z kilkudziesięciu krajów na całym świecie, rozwijając działalność międzynarodową i wzbogacając swoją ofertę kulturalną i edukacyjną. Działania artystyczne i edukacyjne Fundacji realizowane są przy współpracy z administracją publiczną: Ministerstwem Kultury, Urzędem Marszałkowskim oraz Urzędem Miasta Gdańska. Od początku swojej działalności Fundacja działa na rzecz promocji kultury miasta i regionu. Organizowała także wydarzenia artystyczne, służące promowaniu kultury polskiej za granicą.

W 2009 roku powstał Teatr w Oknie, będący pierwszą sceną Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Od 2015 roku prowadzony jest przez Fundację. Usytuowany w samym sercu Gdańska Teatr w Oknie jest pierwszym tego typu teatrem studyjnym na świecie. To, co czyni TwO wyjątkowym, to jego dwa duże okna, które stanowią naturalną sceniczną rampę, element scenografii bądź przestrzeń gry, kształtując różne oblicza sceny.

Najnowszym projektem Fundacji Theatrum Gedanense jest otwarta w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2022 roku Biblioteka Prof. Jerzego Limona – założyciela i wieloletniego prezesa Fundacji.

www.ftg.pl

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.