Europejska Sieć
Festiwali Szekspirowskich

Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN) zrzesza czołowe festiwale szekspirowskie z całego kontynentu – obecnie 12 partnerów: z Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Rumunii, Wielkiej Brytanii (2), Armenii, Danii, Macedonii, Serbii i Włoch. Jej siedziba znajduje się w Gdańsku.

Celem Sieci jest wspieranie nowych projektów i prezentowanie ich na zrzeszonych festiwalach. Od początku istnienia Sieć współorganizuje i uczestniczy w wielu międzynarodowych projektach finansowanych m.in. z programu „Kultura” Unii Europejskiej. W 2021 roku zorganizowała konkurs na produkcję teatralną, która została zaprezentowana na czterech festiwalach członkowskich w ciągu roku. W ciągu krótkiego istnienia Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich szybko się rozwinęła stając się siłą napędową współpracy międzynarodowej i pierwszym punktem kontaktowym dla organizacji i odbiorców, którzy chcą nawiązać „kontakt z Szekspirem” w Europie.

List Profesora Jerzego Limona o Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich:

„Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich została założona w marcu 2010 roku. Mimo że William Shakespeare nie znał słowa „sieć”, a z pewnością pomysł organizowania międzynarodowych festiwali teatralnych z pokazami jego sztuk nigdy nie przyszedł mu do głowy, to z pewnością znał większość krajów, które są teraz członkami organizacji, bo (z jednym wyjątkiem) są one wymieniane w jego sztukach. Są to (oprócz Wielkiej Brytanii) Armenia, Bohemia (obecnie Czechy), Dania, Niemcy, Węgry, Rumunia, Francja, Macedonia, Serbia i Polska. Niektóre z tych krajów były nawet odwiedzane przez angielskich wędrownych aktorów na początku XVII wieku, a sztuki Szekspira wystawiano tam za jego życia. Bard niewątpliwie ucieszyłby się z pojawienia się silnego grona międzynarodowych promotorów, ale jednocześnie byłby zdziwiony skalą jego popularności w dzisiejszym świecie, w którym co roku ukazują się miliony egzemplarzy krytycznych wydań jego dramatów i setkami, jeśli nie tysiącami, spektakli teatralnych z całego świata.

Rzeczywiście trudno jest śledzić, co się dzieje w „przemyśle szekspirowskim” i wiedzieć, które z rozmaitych przedstawień warto zobaczyć. To skłoniło nas do założenia nowej organizacji. Tak powstała nasza sieć (ESFN), której celem jest nie tylko promocja twórczości Williama Szekspira i wymiana informacji, ale także tworzenie nowych i nowatorskich interpretacji sztuk teatralnych oraz różnorodnych programów edukacyjnych. Zamierzamy wspierać nowe tłumaczenia i badania naukowe oraz tworzyć autentyczną sieć wymiany artystycznej i edukacyjnej. Pomimo tego, że w nazwie jesteśmy „europejską” siecią, jesteśmy otwarci na nawiązywanie stałych kontaktów i różnych form współpracy z instytucjami, które są „za morzem” – jak ująłby to Szekspir. Jesteśmy jeszcze we wczesnej fazie i wydaje się, że to dopiero początek działań na większą skalę. I jesteśmy pewni, że Muzy zaakceptują i wesprą nasze przedsięwzięcia.”

www.esfn.eu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.