„Dzień z chłopcem wyniosłym jak skała”, czyli magiczny Sopot w powieściach Jerzego Limona

  • 2023-09-01

30 września (sobota) w godz. 13.00-20.00 zapraszamy do Art Inkubator w Sopocie (ul. Goyki 3) na „Dzień z chłopcem wyniosłym jak skała”, czyli magiczny Sopot w powieściach Jerzego Limona.

Program:

13:00 – spacer po Sopocie miejscami opisanymi w powieści „Münchhauseniada” i  opowiadaniu „O chłopcu wyniosłym jak skała” z książki „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy”. Start – zbiórka przed domem Jerzego Limona, ul. Haffnera 53. Fragmenty powieści przeczyta Krzysztof Gordon.

14:00 – wernisaż wystawy zdjęć z pochodu artystycznego pt. Sopocka Münchhauseniada, przygotowanego przez Alicję Grucę z okazji zamieszczenia tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym Jerzego Limona w Sopocie 3 czerwca 2023. Autorami zdjęć są: Dawid Linkowski i Kacpr Ołowski.

15:00 – przerwa na limoniadę

15:30 – debata „Sopot i jego mieszkańcy lat 50-tych i 60-tych w powieściach Jerzego Limona”

prof. Olga Kubińska: „Realizm magiczny w „Münchhauseniadzie” Jerzego Limona”

prof. Marek Wilczyński: „„Münchhauseniada” – zapowiedź literatury „małych ojczyzn””

prof. Ludmiła Gruszewska-Blaim: „Sopocianki/Sopocianie ze strychu i w albumach Jerzego Limona”

prof. Artur Blaim: „Synekdocha, Sopot. Polityczne konteksty ulicy Bieruta i okolic”

Prowadzenie: prof. Stanisław Rosiek

17.00 – koncert Tadeusza Mecweldowskiego, przyjaciela Jerzego Limona, wokalisty i gitarzysty trójmiejskiej sceny big-beatowej, który zaśpiewa piosenki lat 60-tych, 70-tych i 80-tych.

 

Wydarzenie przywoła postacie mieszkańców dawnego Sopotu, ul. Haffnera i okolic Sopockiego Inkubatora Sztuki. Chcemy przedstawić klimat Sopotu lat 50-tych i 60-tych opisany w powieściach Jerzego Limona poprzez zdjęcia, fragmenty powieści, dyskusję o książkach oraz muzykę tamtych lat. Były to lata powstania polskiego rock and rolla i big-beatu w Trójmieście, a Tadeusz Mecweldowski był liderem zespołu „Złote struny” – jednego najpopularniejszych zespołów tamtych czasów na Wybrzeżu.

Tytuł wydarzenia „Dzień z chłopcem wyniosłym jak skała” nawiązuje do opowiadania Jerzego Limona wydanego z okazji 200-lecia kurortu Sopot przez wydawnictwo Smak Słowa. Jest to piękna legenda o chłopcu marzącym o nieśmiertelności, którego czarodziej zamienia w skałę. Skała po wiekach kruszeje i powstaje z niej sopocka plaża. Opowiadanie pochodzi z powieści „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy” i jest zarówno bajką, jak i przypowiastką filozoficzną.

„Münchhauseniada” to debiutancka powieść Jerzego Limona o Sopocie i jego mieszkańcach lat 50-tych i 60-tych, niedawno wznowiona przez wydawnictwo: słowo/obraz terytoria.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.